Witaj na stronie!

logo olmedica "OLMEDICA" w Olecku sp.z.o.o.
ul Gołdapska 1; 19-400 Olecko;
tel.: 87 520-22-95 fax: 87 520-25-43
NIP: 847-14-88-956 REGON: 519558690
olmedica@olmedica.pl
logo AKR logo DNV
Zmiany na stronie
24.01.2020r. ZATRUDNIENIE - ogłoszenie
14.01.2020r. DOSTAWA PALIW - ogłoszenie
24.12.2019r. USŁUGI SPRZĄTANIA - ogłoszenie
RODO - Informacja dla pacjenta
Elektroniczna Rejestracja
Unie Europejska
Menu główne

Jednostki i Firmy Zewn.

Osiągnięcia/Wydarzenia

Galeria

Dla Pacjenta

Przydatne linki
Polisomnografia - informacja dla pacjenta
Wymagane jest skierowanie do oddziału wewnętrznego

Polisomnografia o badanie, w którym za pomocą odpowiedniego aparatu - polisomnografu analizujemy całonocny zapis parametrów życiowych pacjenta, co pozwala nam na ocenę jakości jego snu i występujących podczas niego zaburzeń.

Dlaczego wykonuje się badanie polisomnograficzne?
Podstawowym celem badania polisomnograficznego jest ocena tego, jak dana osoba śpi oraz, czy w czasie snu pojawiają się zaburzenia oddychania, czy nie.
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest podejrzenie zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu _ takiej choroby kiedy chory głośno chrapie, często przestaje w nocy oddychać, a w ciągu dnia ma skłonność do zasypiania w przeróżnych okolicznościach. Badanie tego typu wykonuje się również wtedy, jeżeli ktoś ma inne problemy ze snem: cierpi na bezsenność, źle śpi lub bardzo często budzi się w nocy.

Na czym polega badanie polisomnograficzne?
Badanie polega na ciągłym zapisie snu osoby badanej. Rejestracja snu w aspekcie tego badania rozłożona jest na zapis czynności elektrycznej mózgu (elektroencefalogram), ruchów gałek ocznych (elektrookulogram) oraz czynności mięśni podczas snu (elektromiogram). Bardzo istotnym elementem badania jest również zapis czynności oddychania, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha oraz zawartości tlenu we krwi. Dodatkowo prowadzi się również zapis dźwięków chrapania, elektrokardiogramu (Ekg), rejestruje się ponadto zmiany pozycji ciała w czasie snu.

Przygotowanie do badania polisomnograficznego
Każdą osobę, która ma mieć wykonane badanie prosimy o przybycie do oddziału około godziny 19:00. Na badanie należy zabrać ze sobą dwuczęściową pidżamę z koszulą rozpinaną od przodu, a nie zakładaną przez głowę. Bardzo ułatwi to przyklejenie elektrod Ekg oraz czujników do rejestracji ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha.
Bardzo ważne jest aby nie mieli Państwo zbyt dużych kłopotów z zaśnięciem w nowym miejscu, w tym celu wskazane jest, aby:

* nie próbować porządnie wyspać się przed badaniem, aby wyniki "były lepsze"

* powstrzymywać się od spożywania w dniu badania kawy, mocnej herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę, teinę, alkohol lub inne substancje pobudzające

Przebieg badania
Przed zamocowaniem wszystkich elektrod zostaniecie Państwo zapytani, o której godzinie zazwyczaj chodzicie spać. Proces zakładania wszystkich czujników oraz elektrod zostanie dopasowany do tej godziny tak, aby nie zaburzać Państwa rytmu dobowego. Na skórze głowy, klatki piersiowej oraz brzuchu zostanie rozmieszczone kilkanaście różnych elektrod i czujników. Zostaną one zamocowane w taki sposób, że nie będą zbytnio krępowały ruchów i jeżeli zaistnieje konieczność , to bez żadnych problemów będziecie Państwo mogli skorzystać z toalety. Badanie polisomnograficzne odbywać się będzie na oddziale, wymaga jednodniowej hospitalizacji, pacjent prześpi noc na oddzielnej sali. Badany będzie pod opieką lekarza i pielęgniarek z oddziału.

Co się dzieje podczas badania?
Następnego dnia rano wszystkie elektrody oraz czujniki zostaną odłączone. Po dokładnym opracowaniu i opisaniu wyników badania przez lekarza ( analiza komputerowa badania wymaga kilkugodzinnej pracy lekarza, który ocenia każdą chwilę przebiegu snu), otrzymacie Państwo ostateczny wynik, wówczas zostanie zaproponowany najbardziej odpowiedni schemat postępowania ( leczenie laryngologiczne, kardiologiczne, inne ).

Copyright by olmedica.pl | Valid HTML 4.01 & CSS | wykonanie: dan_123 szablony